Propagandakuu juuli

05.08.2019

Propastopi tõstatatud teema Mart Helme intervjuust Venemaa propagandakanalile Baltnews sai arvestatava vastukaja ka teistes meediaväljaannetes. Delfi avaldas artikli, milles refereeris ja laiendas teemat ning täiendas teema kajastust Kristen Michali pika kommentaariga. Pika uudislõigu antud teemal avaldas ka Kanal2 uudistesaade „Reporter“.

Teine mahukas teema juulis puudutas Venemaa tootja poolt loodud rakendust Faceapp. Lahendus, mis osutus väga populaarseks ning mida kasutati lühikese aja jooksul rohkem kui 150 miljoni kasutaja poolt, pälvis tähelepanu nii oma algupära tõttu, kui ka suure ohu tõttu kasutajate privaatsusele.
Teema võttis mahukamalt avada Forbes, mis kirjutas rakenduse olemusest, taustast, privaatsusest, majanduslikest mõjudest, aga ka selle autorist ja loojast.

Geenius.ee avaldas loo rakenduse probleemist privaatsusega ning jätkuloo sellest, kuidas sarnane libarakendus toob telefoni reklaamid.

Palju kajastust sai ka USA senaatori palve, lasta FBI uurida rakendust.

Juulis avaldas Postimees intervjuu David Patrikarakosega. Mais Eestis käinud Patrikarakosega tegi intervjuu ka Propastop ning seda saab lugeda siit.

Juulis ilmus pikem intervjuu ametist lahkunud Kaitseliidu ülema Meelis Kiiliga ning ajakirjas „Sõdur“ käsitleti põhjalikult Eesti kaitsevaldkonna kuvandit Venemaa meedias.

Venemaa mõjutustegevusest avaldati juulis mitmeid materjale. ERR kirjutas sellest, kuidas Propastopi lugejatele tuttav Jessikka Aro tegi ettekande USA esindajatekoja välisasjade komitee ees. Edward Lucas kirjutas Postimehes ajaloost ning Venemaa huvist seda oma vaatenurgast serveerida. Toomas Alatalu arutles ERRis avaldatud loos spordi, kui pehme jõu olemusest.

Juulis sai lugeda ka mitmeid lugusid valeuudistest ja manipulatsioonidest. Sandra Saar kirjutas ERRis sellest, miks inimesed ei märka valeuudiseid. Marju Himma arutles samas kanalis teadusuuringute kajastamisega seotud probleemidest ning Oto Tuul kirjutab kaitstud lõputöö põhjal sõnavabaduse olemusest.

Juulis saime näha ka üsna omapärast situatsiooni, kus üks Euroopa Liidu riik võtab meedias aktiivselt ja sihilikult rünnata teist liikmesriiki. Nimelt kirjutasid ERR, Postimees ja Delfi juulis sellest, kuidas Ungari kritiseerib Soomet meedia ja õigusemõistmise süsteemi pärast.

Foto: ekraanitõmmised Postimees.ee ja ERR.ee keskkondadest