Sõda meelte ja südamete pärast Venezuelas

18.04.2019

Sügavasse kriisi langenud Venezuelas köeb lisaks tänavatele aktiivne konflikt osapoolte vahel ka sotsiaalmeedias. Kuna USA ja Hiina kõrval on Venezuelas omad huvid mängus ka Venemaal ning võitluses inimeste meelte ja südamete pärast kasutatakse Kremli kokaraamatust tuttavaid retsepte, pakuvad sealsed arengud huvi ka Propastopile.

Sotsiaalmeedia on oluliseks tandriks nii Venemaa ja Hiina toetatava president Nicolás Maduro kui opositsiooniliidri Juan Guaidó jaoks, keda tunnistavad Venezuela ajutise presidendina USA ja rohkem kui 50 muud riiki. Sotsiaalmeedia abil on neil võimalik oma toetajaid koondada ja nende tegevust koordineerida, kuid vähem oluline ei ole ka sobiva meediapildi kujundamine rahvusvahelise vaatleja jaoks.

Twitteri domineerimine
Sotsiaalmeedia haldusplatvormi Hootsuite andmetel kasutab 40 protsenti Venezuela elanikest sotsiaalmeediat. Konkurentsitult kõige populaarsem keskkond on Twitter, mille turuosa veebruaris oli ligi 79% ja märtsis 66%. Twitteri populaarsuse kasvule Venezuelas andis omal ajal hoo sisse riigi eelmine president Hugo Chávez, kes endale 2010. aastal Twitteri konto avas (@chavezcandanga) ja seda teistelegi soovitas. Kuna Twitteri turuosa on kõige suurem, on ka konflikti osapooled keskendunud just selle platvormi manipuleerimisele.

Tänavu jaanuari lõpus teatas Twitter kokku ligi 2000 Venezuela konto sulgemisest. 764 neist olid keskendunud ühiskonda lõhestavate sõnumite levitamisele ja käitusid sarnaselt Venemaa trollivabriku (Internet Research Agency (IRA)) kontodele. Ülejäänud 1196 libakontot olid otseselt seotud Maduro režiimiga.

Raha säutsumise eest
Maduro riiklikult rahastatud Twitteri kampaaniaid on analüüsinud näiteks uurimiskeskus DFRLab. Kampaaniad Madurole soodsate sõnumite levitamiseks Twitteris on keskselt koordineeritud ning Venezuela kommunikatsiooniministeerium (@Mippcivzla) annab iga päev välja “päeva hashtagi”, mida siis erinevate meetoditega võimendama asutakse.

Lisaks tavapärastele postitusrobotitele, libakontodele ja trollivabrikutele on Maduro režiim välja töötanud ka süsteemi, kuidas tublimaid säutsujaid rahaliselt motiveerida. Loodud on eraldi veebikeskkond, kus saab oma Twitteri konto siduda Venezuela ID-kaardiga (Carnet de la Patria), mille alusel jagatakse sügavas puuduses riigis inimestele sotsiaal- ja humanitaarabi. Tublimatel säutsujatel ja päeva hashtagi levitajatel laekub kaardile täiendavaid vahendeid, mille eest sööki ja esmatarbekaupa hankida. Kaardi ametlikul Twitteri kontol jagatakse juhendeid, kuidas kaarti oma Twitteri kontoga täpselt siduda.

Humanitaarabi või Trooja hobune?
Hüperinflatsiooni käes vaevlevas Venezuelas on elanikel puudus nii toidust, ravimitest kui esmatarbekaupadest. Seitse miljonit inimest ehk ligi veerand Venezuela elanikkonnast vajavad hädasti humanitaarabi, ilmneb ÜRO raportist, mille kohaselt on riigis maad võtmas alatoitumus ja haigused. Mitmed riigid ongi otsustanud Venezuelasse humanitaarabi saata.

Kui Madurot toetavate Venemaa ja Hiina lennukid humanitaarabi (ja sõduritega) maanduvad Venezuela pealinna Caracase lennuväljal probleemideta, siis USA ja mitmete teiste riikide saadetud humanitaarabi riiki ei lubata ning seda on alates veebruari keskpaigast ladustatud Colombia ja Brasiilia piirile. Maduro huvides ei ole näidata, et Guaidó ja teda toetavad riigid suudavad Venezuela elanikke aidata, sest nii kaotataks võitlus inimeste meelde ja südamete pärast.

Euroopa välisteenistuses tegutsev libauudiseid paljastav rakkerühm EUvsDisinfo jõudis 1,5 miljonit hispaaniakeelset säutsu analüüsides järeldusele, et hispaaniakeelses Twitteris on edukalt levitatud narratiivi rahvusvahelisest humanitaarabist kui Trooja hobusest. Trooja hobuse metafoor ilmus seoses rahvusvahelise humanitaarabiga Twitterisse 24. jaanuaril ning levis sealt nii traditsioonilisse meediasse kui poliitikute kõnepruuki.

22.veebruaril kasutas Trooja hobuse metafoori Boliivi president Evo Morales, kelle tsitaati kasutas oma uudises Kremli kontrolli all olev uudistekanal RT. Samal päeval avaldas BBC artikli pealkirjaga “Venezuela humanitaarabi: tõeline abi või Trooja hobune?”. See juhtum näitab, kuidas eduka infooperatsiooniga levitatakse sotsiaalmeediasse istutatud konstrueeritud meem usaldusväärse uudismeedia pealkirjadesse.

Võitlus kestab edasi
Humanitaarabi jagamise võtab ilmselt enda peale rahvusvaheline Punane Rist ning selle teema poliitiline ja informatsiooniline laetus väheneb, kuid võitlus Venezuela pärast kestab edasi nii tänavatel kui sotsiaalmeedias. Kas naftarikka riigi elanike vaesuses on süüdi korrumpeerunud riigijuhtide ahnus ja ebakompetentsus või USA sanktsioonid? Kas laialdaste elektrikatkestuste tõttu haiglates surnud patsientide veri määrib riigi paljaks varastanud ametnike ja poliitikute või hoopis võõramaiste sabotööride käsi?

Mismoodi vastab neile ja teistele sarnastele küsimustele valdav osa Venezuela rahvast, sellest sõltub, kas riigis jääb võimule Maduro režiim või toimub riigipööre. Kremli propagandamasina mõju selles võitluses ei maksa alahinnata ning just seetõttu tasub ka meil Venezuela arengutel silma peal hoida.

Ekraanitõmmis Venezuela kommunikatsiooniministeeriumi ja ID kaardi ametlikult twitterikontolt