Sputniku uued propagandanõksud

04.04.2019

Sputnik täiendab võtete arsenali, millega proovib muuta end legitiimseks ajakirjandusväljaandeks ning kasvatada nähtavust ja mõju. Propagandakanal, mis avaldab materjale nii eesti kui ka vene keeles, pole infoportaalina ülearu populaarne, kuid erinevates sotsiaalmeediakanalites artiklite jagamine toob üldisele tähelepanule olulise täienduse.

Legitimeerimine
Suurim eesmärk tundub olevat püüda kõiki vahendeid kasutades pääseda tõsiseltvõetavate ajakirjandusväljaannete hulka. Vahenditeks sobivad nii katsed mõjutada protsesse Pressinõukogu kaudu, Kremli toel esitatavad nõudmised saada Eesti riigisektorilt ajakirjandusväljaannetega võrdset kohtlemist, kui ka kõigile kasutatava Sputniku pressikeskuse avamine Tallinnas.

Kahetsusväärselt on Sputniku püüdlustele kaasa aidanud ka ebaõnnestunud valikud Eesti ajakirjandusväljaannete endi poolt, nagu näiteks ETV+ kanalil eetris olnud saade “Кто кого?”, kuhu kutsuti venekeelse Postimehe peatoimetajaga debateerima Sputnik Eesti juht.
Samasse rubriiki saab paigutada ka Postimehes avaldatud loo „Sputnik: Eesti valetab küüditatute arvu kohta“, mis ebaõnnestunult pigem aitas Sputniku propagandavalede levikule kaasa.

Mõju suurendamine sotsiaalmeedias
Sputnik püüab oma jälgijaskonda suurendada läbi sotsisiaalmeedias kohalolu.
Facebook raporteeris jaanuaris mitme Sputniku töötajate poolt loodud ning administreeritud grupi sulgemisest, kuid tänaseks on need asendunud teistega ning suuremahuline Kremli propaganda jagamine käib ka Eesti venekeelsete aktivistide gruppides. Viimased kuud on toonud juurde mitmeid Sputniku materjale jagavaid gruppe ka Vkontaktes ja Odnoklassniki keskkondades.

Kõige negatiivem areng on toimumas eestikeelses Facebooki osas, kus lisaks propaganda inforgraafika jagamisele leiavad üha arvukamat jagamist ka Sputniku eestikeelsed tekstid. Lood, mis oma eestivastasuse ja emotsionaalsusega on populaarseks jagamismaterjaliks Eesti Valitsuses pettunute seas, saavad sedasi lisa tähelepanu ning aitavad tegelikkuses levitada Eesti-vastast Kremli propagandat.

Sellist levikut toetab ka Facebooki enda ülesehitus, mis veebilehelt teksti jagades ei kuva piisavalt märgatavalt algallikat ning avaldamise kuupäeva. See aga võimaldab näiteks gruppide infovoos jätta mulje nagu kirjutaks meedia iga päev negatiivsetest asjadest, kuigi tegelikult on voog täidetud lugudega kanalitest, mida me vabatahtlikult ei külastaks ning materjalidega, mis avaldatud kümme ja rohkem aastat tagasi. FB infovoos paistavad nad kõik välja ühesugused, sõltumata algallikast või avaldamise kuupäevast.

Kasuta märgistust!
Propastop lõi sellistele lugudele tähelepanu tõmbamiseks märgi, mida saab postitada Facebookis propaganda teksti jagamise alla kommentaaridesse, et hoiatada teisi kasutajaid, kes võibolla algselt loo algallikat tähele ei pane ja võtavad materjali tõesena.

Kui näed sotsiaalmeediasse postitatud Sputniku artiklit, kasuta julgesti märgistust ning aita inforuumi puhtamaks muuta.