Mälestumärgid tundmatutele Wagneri palgasõduritele

28.03.2019

Palju on kirjutatud Kremliga lähedalt seotud Wagneri Grupi nime kandva palgaarmee taustast, lahingutest ja nendes langenud Venemaa kodanikest. Oluliselt vähem aga on kirjutatud teadmata põhjustel püstitatud mälestusmärkidest, mida analüüsile tuginedes võib pidada austusavaldusteks Wagneri Grupi ridades langenud Venemaa kodanikele.

Atlantic Councili digitaalse uurimiskeskuse ekspert Lukas Andriukaitis on koos DFRLabi meeskonnaga uurinud nende mälestusmärkide tagamaad, asukohti ning tähendust.

Esimene signaal sellise kuju avamisest ilmus sotsiaalmeediasse 22. veebruaril 2018. Asukoha tuvastamise tehnikatega õnnestus ekspertidel avastada, et kuju on paigutatud Ukrainas Luganski  territooriumile. Hiljem selgus, et identne mälestusmärk, millele lisatud ka araabiakeelne tekst, oli sama aasta jaanuaris püstitatud Süüriasse ning aasta lõpus, novembris, leiti selline mälestusmärk ka Venemaalt, Krasnodarist.


Mälestusmärk koosneb kivialusest ja relvaga sõduri kujutisest, kes justkui kaitseb väikest tüdrukut. Sõduri vorm ei viita Venemaa sõjaväele, vaid on suvaline lahinguriietus, samas mälestusmärgi postamendil on venekeelne kiri „Venemaa vabatahtlikele“ ning selle all stiliseeritud ringi taustaga rist. Selle märgi näol on tegemist Wagneri Grupi logoga, mida võib leida näiteks langenud palgasõdurite lähedastele saadetud mälestusmedalilt. Süürias asuva mälestusmärgi postamendile on lisatud araabiakeelne tekst „Venemaa vabatahtlikele, kes surid kangelaslikult Süüria naftaväljade vabastamisel ISISe käest“.

Süürias paiknev kuju asub Palmyra linnas, endise gaasitehase territooriumil, mida peetakse Wagneri sõdurite sealseks baasiks. Ukraina kuju asub Venemaa poolt okupeeritud Luganski territooriumil. Kolmas ja kõige värskem kuju on paigutatud Venemaale Krasnodari, kus asub ka väidetav salajane Wagneri Grupi ettevalmistusbaas.

Kreml ei ole kinnitanud oma seotust Wagneri Grupiga ning samuti ei ole teada mälestusmärkide püstitaja, ega tema motiiv. Kolmest kujust kaks on paigutatud väljaspoole Venemaad ning ainus seos Venemaaga on mälestusmärgi alusel olev tekst.

Meedias on palju kirjutatud kaotatud lahingutest, millest võtsid osa ka Wagneri palgasõdurid. Kuigi Kreml on algselt eitanud Venemaa kodanike langemist nendes lahingutes on ta siiski hiljem möönnud, et seal said siiski surma ka mõned Venemaa inimesed. Avalik saladus on, et Wagneri Grupi osalusel peetud lahingues on saanud surma rohkem kui 200 Venemaa kodanikku ning see võib olla ka üks mälestusmärkide püstitamise põhjustest.

Fotod DFRLabi kodulehelt