Meediakokkuvõte – veebruar

14.03.2019

Veebruaris, valimispäevale eelneval kuul, keskendus Eesti meedia mõjutamisest kirjutades digitaalses keskkonnas toimuvatele manipulatsioonidele.

Postimees avaldas RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Uko Särekanno artikli sotsiaalmeedia üha mustvalgemaks muutumisest, andes mõista, et kätte on jõudnud uus reaalsus, milega peab edasi elama ning toime tulema. Ta toob loos välja viimaste aastate silmapaistvamad sündmused ja arengud valimiste mõjutamisest ning annab soovitused nende vältimiseks või mõju vähemasti minimeerimiseks.

Delfi Forte avaldas veebruaris artikli spämmirobotide uuest sihtmärgist Redditist. Eestis üsna tundmatu foorumi laadne sotsiaalmeediaplatvorm on kohanud viimastel kuudel üha võimenduvat Venemaa propagandategevust. Artikli ajendiks olnud raport toob välja allikad, millelt propagandategevust pärineb ning analüüsib rünnakute tagamaid.

Samuti avaldas Delfi Forte veebruaris kommunikatsioonijuhtimise magistrandi Jaanika Käärsti artikli võltsuudiste tagamaadest – sellest, kuidas need tekivad ning mil viisil end nende eest kaitsta. Artikkel on hea lähtematerjal lugejale, kes soovib valeuudiste temaatikaga süvitsi minna. Loost saab viiteid värskematele uuringutele ja analüüsidele valeuudiste olemusest.

ERR raporteeris veebruaris kõrvuti teiste väljaannetega Facebooki otsusest sulgeda RT kanali „In the Now“, mis oli propagandavõrgustiku üks tütarprojektidest.

Valimiskampaania lõpuks avaldas ERRi portaal Novaator ühe minuti loengu populismist. Tartu Ülikooli professor Tõnu Viik annab ülevaate populismi olemusest ja tunnustest ning avab populisti maailmanägemust.

Foto: ekraanitõmmis väljaannete kodulehtedelt