Kas ka sina levitad Sputniku graafikuid?

28.02.2019

Viimase kuu jooksul on hakanud silma Kremli propagandakanali Sputnik poolt loodud infograafika levitamine eestikeelses sotsiaalmeedias.

Infograafika on populaarsust koguv info edastamise formaat. Sellega saab visuaalsete elementidega esitada mahukat infot, mille kirjalikuks edastamiseks oleks vaja pikki ja lohisevaid tekste.

Igasugune visuaalne materjal jätab selle nägijale palju tõlgendamisruumi ning fakte on võimalik esitada erineva tonaalsusega. See aga annab head võimalused propagandatööstusele, mida on üha mahukamalt ära kasutamas ka eestikeelne Sputnik. Sageli leiab infograafikaga varustatud propagandamaterjalide seast ka selliseid, kus loo pealkiri ei kattu graafikast välja tuleva sõnumiga.

Infograafikast rääkides on näiteks Sputnik Eesti loonud visuaalselt atraktiivsed infograafikud pealkirjadega „EL riikide majanduskasvu prognoos 2019. aastaks“ ja „Kuidas elavad pensionärid Euroopa Liidus“ ja „Euroopa demograafilised perspektiivid 2050“. Kõik kolm põhinevad ELi materjalidel ning on faktiliselt korrektsed, kuid info visuaalselt esitamise viis, koostöös artikli pealkirjadega nagu näiteks „Eesti majanduskasv aeglustub järsult“ ja „Eesti pensionärid on Euroliidus kõige vaesemad“ maalivad Eestist ja selle perspektiividest negatiivse pildi.

Valimisvõitluse käigus on selliseid, valitsuse tegevust negatiivses valguses näidata võimaldavaid materjale aga hakatud levitama ka eestikeelses sotsiaalmeedias. Jagamise käigus kaovad kahjuks infograafika peal olevad viited kanalile ning inimesed näevad seda materjali juba kui neutraalset eestikeelset sõnumit. See kõik annab Kremli propagandakanalile auditooriumi, millest kanal ei osanud unistadagi.

Materjali jagamine pakub Venemaa propagandamaterjalidele täiendava auditooriumi, võimaldab polariseerida Eesti ühiskonda ning levitada Kremli Eesti-vastaseid narratiive. Sputniku infograafikate osas hakkab silma üks ühine joon – nende seas puuduvad positiivsed näited Eesti kohta.

Foto: ekraanitõmmis Sputnik Eesti kodulehelt