Propagandasõnastik – deepfake

31.01.2019

Deepfake on termin, millega tähistatakse tehnoloogiat kombineeritud videomaterjali loomiseks, kus tehnisintellekti abiga süvaõppe (deep learning) kaudu õnnestub luua reaalsusele vastvav tehislik liikuv kujutis.

Põhiline rakendus sellele tehnikale on videomaterjalis inimese näo kujutise vahetamine mõne teise isikuga ning saadud video liigutuste ja miimika juhtimine näotuvastuse või teise sarnase videoga.

Mõistel pole ühtegi head eestikeelset vastet ning otsetõlge ei anna ka head tulemust, kuna ingliskeelne termin deepfake on kombinatsioon tehnisintellekti õppimismeetodi (deep learning) ja võltsi (fake) ühend. Propastop pakub välja sõna videopettus.

Libauudiste, libakontode ja üldise mõjutustegevuse hirmus on hakatud sellest tehnikast üha enam rääkima ning kartma selle kasutamist inimestega manipuleerimiseks demokraatia suunamisel.

Tehnika võimaldab näiteks tavakodanikul luua ükskõik millise riigipea usutavana mõjuv videopöördumine, pannes teda ütlema täpselt seda, mida looja soovib.

Sellise tehnika tekkimine tõstab uuele tasemele levituskanalite usaldusväärsuse ja allikakriitika ehk videopöördumise, milles riigipea kuulutab välja sõja, avaldamist BBC kanalil tasub võtta oluliselt tõsisemalt kui samasuguse materjali avaldamist anonüümses blogis.

Mõiste on suure tõenäosusega käesoleva poolaasta populaarseim sõna, mida kasutavad mõjutustegevusest ja libauudistest rääkidest meelsasti nii poliitikud, mõjutustegevuse eksperdid kui ka lihtsalt asjahuvilised.

Foto: kuvatõmmis CNN videoloost, avakujutis raindance.com