Venemaaga seotud libakontod levitavad hashtagi ESTexitEU

03.01.2019

Propastop kirjutas VKontakte keskkonnas levitatud valeuudisest, mille keskmes oli hashtag #ESTexitEU. The Narva nime kandev VK konto postitas fotodega uudise, mis tausta kontrollimisel osutus valeuudiseks.

Hashtagi sünd

Uurides hashtagi tekkimist ja levikut saab avalike allikate põhjal väita, et varaseim viide hashtagile #ESTexitEU pärineb 16. novembrist 2018, kui Twitteri keskkonnas kolm kasutajat avaldavad pilte kleebisest, millel näha nimetatud hashtag.

Heigo Ponn ja Markus Roo avaldavad postitused, millele lisatud foto, kus kleeps hashtagiga on kleebitud plekktoru külge. Gennady Karpov aga postitab foto, millel on kleeps kleebitud telliskiviseinale.

Järgmise postituse fotoga hashtagi kleepsust ning seekord juba väidetavalt Tallinnast, on Heigo Ponn twitterikontole postitanud 27. novembril. Postituse juures pilt kleepsust metallposti küljes ning udune foto oletatavast materjali levitajast. Samal päeval avaldab Twitteris selle pildi ka Estonian Unit.

Analüüsides hashtagi esimeste postituste kontosid selgub, et kõik nad on libakonto tunnustega. Esmase postituse autori Heigo Ponni konto fotod on pärit Nižni Novgorodis elava Aleksandr Gerasimovi VK kontolt.

Gennady Karpovi twitteriprofiili pildid on aga pärit Volgogradis elava Sergei Tatskii foorumiprofiililt.

Markkus Roo kohta puudub internetist leitav taust ning Estonia Unit on anonüümne militaarteemaline konto.

Kõik neli eelpool mainitud twitterikontot on loodud üsna ühel ajal, oktoobris või novembris 2018.

Vihagrupp Facebookis

Hashtagist tõukuvalt avaldas Postimees detsembri lõpus artikli Facebooki grupist ESTONERS, mis on aktiivselt ja teadlikult levitamas Eesti ühiskonda lõhestavaid sõnumeid, olles ka üks hashtagi aktiivsemaid kasutajaid. Artiklis kahtlustati, et gruppi juhitakse libakontodelt.

Võtsime ette Postimehe artiklis kajastatud grupi administratorite tõelevastavuse kontrollimise. Leidsime, et kõik kontod, mida kontrollisime, kasutavad kellegi teise profiilifotosid ning on puhtakujulised libakontod.

Oskar Kallase profiililt leiab foto Äripäeva ajakirjaniku Askur Alase twitterikontolt. Alas on kinnitanud, et tema nimetatud konto omanik pole, kuigi foto on temast.

Aktiivselt grupis tegutseva administraatori Oksana Söderholmi konto fotodest üks on pärit Sosnogorskis elava Anastasia Shefingu VK kontolt. Teine aga on avaldatud Narvast pärit Karina Bogdanova VK kontol. 12. septembril loodud Karina Bogdanova kontolt leiab samas ka Heigo Ponni hashtagi twitteripostituse ekraanitõmmise ning ta jagab aktiivselt ka the Narva lehekülje postitusi.

FB grupi kolmanda adminni, Ivan Vasilievi kontol olevad fotod aga leiab kasutaja nimega David Satis kontodelt VK ja Flirtic keskkondades. Liba Vasiliev on Facebookis märkinud, et on suhtes FB kasutajaga Sandra Luik, kelle profiilifotod on samas pärit erinevatest sotsiaalmeediakanalitest ja fotopankadest.

Neljanda administraatori Daniel Kaasiku profiilipildid on enamuses pärit Peterburis elava Alexandr Baskovi VK kontolt.

Need on vaid mõned hashtagi levitavate persoonide kontod, mida kontrollisime ning kõik nad õnnestub tõestada libakontodena.

Hakkab silma, et 2018. aasta oktoobris ja novembris on kampaania korras sotsiaalmeediakanalitesse loodud Eesti ühiskonda lõhestavate teemade võimendamiseks suurem kogus libakontosid ja lehti. Nad on kas taotluslikult või juhuslikult seotud Narvaga ning kontode loomiseks on kasutatud põhiliselt Venemaalt pärit materjale.

Propastop jätkab võrgustiku ja selle kontode kaardistamist ja taustakontrolli.

Fotod: ekraanitõmmised sotsiaalmeedia keskkondadest