Soomes mõisteti esimesed reaalsed karistused küberkiusajatele

25.10.2018

Oktoobri kolmas nädal tõi uudise, kuidas Soomes kohus karistas kremlimeelset aktivisti Johan Bäckmani ning kahtlase sisuga MV-Lehti asutajat ja juhti Ilja Janitskinit vangistuse ja rahalise karistusega.

ERR portaal kirjutab viitega Soome rahvusringhäälingule, et Bäckmanile mõisteti üheaastane tingimisi ning Janitskinile ühe aasta ja 10 kuu pikkune reaalne vangistus. Helsinkin Sanomat andmetel peavad mehed maksma hüvitisi ja kohtukulusid kogusmmas 238 625 eurot, millest suurim osa, 60 000 eurot hüvitist, tuleb maksta vaenukampaania põhilisele sihtmärgile Jessikka Arole.

ERRi andmetel puudutas süüdistus muuhulgas vaenu õhutamist, ähvardamist, au haavamist raskendavatel asjaoludel, annetuste ja hasartmängudega seotud kuritegusid ning konfidentsiaalsusnõuete rikkumist.

Jessikka Aro on Soome ajakirjanik, kes 2014. aastal avaldas artiklitesarja venemeelsetest internetitrollidest ning sattus sellega rahvusvahelise vaenukampaania sihtmärgiks. Pikemalt saad tema läbielamistest lugeda Propastopi 2016. aasta postitusest.

Soome ajakirjanike liidu veebiväljaanne Journalisti.fi on teinud oma kokkuvõtte kohtuotsusest ning sõnastanud viis järeldust:

1 kohus võttis seisukoha inimeste kellegi kolmanda kallale ässitamise kohta;

2 eri kanalites üksikute häirivate sõnumite saatmist vaadatakse kui ühte tervikut ning ka tagimine loetakse vaenamise osaks;

3 toimetajad ei ole töö tõttu automaatselt avaliku elu tegelased;

4 pilkav pilditöötlus ja selliste piltide levitamine ei ole lubatav;

5 netiväljaande peatoimetajal on peatoimetaja vastutus;

Eesti sarnasest juhtumist Perekooli foorumi kasutajatega kirjutas oktoobris Postimees.

Foto: Toomas Huik/Scanpix /Postimees