Koosmeele erakonna ootamatud käigud Lätis

18.06.2018

Propastop avaldab autor Nika Aleksejeva ja Atlantic Councili loal algselt Digitaalse uurimislabori lehel ilmunud artikli täistõlke.

17. mail märkasid mitmed Läti sotsiaalmeedia kasutajad, et Facebooki ja Instagrami kontod, mis jagasid toredaid Riia linna fotosid, muutsid oma nime S Online’iks ja lõpuks Saskana Online’iks, mis on Läti suurim venekeelne poliitiline erakond Koosmeel (Saskana). Muudetud oli ka sisu ning nüüd olid kontode postitused poliitilised, muuhulgas pilgati kohalikku rahvuslikku parteid Rahvusliit.

Tõlgitud läti keelest: “Huvitav, Rigaonline lehekülg on muutunud Saskana Online’iks”. (Allikas: Facebook/Dina Bruka)
Tõlgitud läti keelest: “Riga Online’ist Saskana Online’iks.” (Allikas: Facebook/ Janis Jekabsons)
Tõlgitud läti keelest: “(1) Pange FB lehele nimeks Riga Online. (2) Meelitage ilusate Riia piltide ja naljadega jälgijaid (üle 16 tuhande). (3) Seejärel muutke lehekülje nimi S Online’iks. (4) Ja lõpuks avalikustage, miks just S online, kuna uus nimi on hoopis Saskana Online. (5) Alustage valimiste ettevalmistamisega. (Allikas: Facebook/ Janis Jekabsons)

Sama teatas Saskana Online Instagrami konto kohta Facebooki kasutaja Baiba Lapsina.

Tõlgitud läti keelest: “Vaatasin Instagrami postitusi. Mida kuradit? Kas ma tõesti olen Saskana konto jälgija?!!?! Kas nad on peast täiesti segased? Kas ma olin purjus, kui nuppe vajutasin!? Ei, kõik peaks korras olema – valimised lähenevad. 42 tuhande jälgijaga konto, mis jagas siiani ilusaid Läti vaateid, on “muutunud” Saskana häälekandjaks. #unflollow (lõpeta jälgimine). (Allikas: Facebook / Baiba Lapsina)

Tõepoolest, Instagrami puhul näitas põhjalikum Google otsing, et varem oli @saskanaonline kasutajatunnus ühendatud nimega @rigaonline.

Ülal: (Allikas: Codeofaninja); All: (Allikas: Google.com)

Facebooki puhul näitavad Google otsingu tulemused, et lehekülje nimi muudeti “Riga Online’ist” “S online’ile”.

(Allikas: Google.com)

Twitter kasutaja @IneseEjugbo jagas 8. mail ekraanipildi teatisest.

 

Vastavalt Facebooki juhendile, ei mõjuta lehe nime muutmine kasutajanime, nagu muudatus “Riia online’ist” “S online’ile” näitas.

Saskana Online’i lehe puhul oli kasutajanimi erinev. See oli @SaskanaOnline.

(Allikas: Facebook)

Samuti näitab allpool toodud analüüs, et leht alustas postitamist alles 16.mail.

(Allikas: Socialbakers)

Allpool on ära toodud ajakava, kuidas lehe nime muutus toimus.

7.mai (Allikas: Facebook); 8.mai (Allikas: Twitter/ @IneseEjugbo); 16.mai (Allikas: Facebook / Saskana Online); 17.mai (Allikas: Facebook/ Janis Jekabsons)

Ajastuse ja profiilipiltide põhjal võib öelda, et need olid kaks erinevat kontot, mille jälgijaskond tõenäoliselt ühendati.

2018. aasta märtsis postitati YouTube’i konto Techymello all video, mis näitab, kuidas saada Facebookis tasuta laike. Selleks on vaja muuta Facebooki profiil Facebooki leheküljeks ja seejärel ühendatakse kaks lehte ja laigid, mida nad siiani kogunud on. YouTube’i konto, mille alt video postitati, on praeguseks kustutatud, mida kinnitab katkenud link.

Tõenäoliselt kasutati siinjuures just kahe lehekülje ühendamist.

Tsiteerides videos kuuldut:

Nüüd näitan, kuidas ühendada uus leht olemasolevaga, nii et mõlema lehe laigid liidetakse. Sellisel viisil tegutsedes ei kaota sa põhilehe postitusi. Teise lehe postitused kustutatakse.

Kuna “Riga Online” lehelt polnud “Saskana Online” lehele jäänud ühtegi postitust ja lehe kasutajanimi on @SaskanaOnline, siis võib järeldada, et Riia Online’i leht ühendati Saskana Online’iga, mis hoolimata vähesest populaarsusest, oli põhileheks.

Miks tehti “Riga Online” nimevahetus “S Online’iks” ja “Saskana Online’iks”?
Facebooki seadete kohaselt peaksid kahe lehe nimed olema sarnased.

(Allikas: Facebook)

Kokkuvõte

Koosmeel (Saskana), mis on Lätis tegutsev suurim venekeelset elanikkonda esindav partei, tõmbas ninapidi oma Instagrami ja Facebooki jälgijaid, nimetades oma kontod “Riga Online’iks”. Kontodel avaldatud kaunid fotod Riia linnast meelitasid ligi tähelepanuväärselt palju jälgijaid. Hiljuti muudeti aga mõlemate kontode nimed “Saskana Online’iks” ning alustati poliitiliste postitustega. Selleks et muuta originaalset Facebooki kasutajanime “Riga Online”, tegi partei uue Facebooki lehekülje “Saskana Online”, mille alla liideti hiljem Riga Online.

Selline taktika oli tõhusaks publiku ligimeelitamise viisiks. Partei suutis sellise sammuga kindlustada endale fännibaasi, kes poleks tõenäoliselt Saskana poliitiliste lehtede jälgijaks hakanud.

Paljud, kes tulid ilusate piltide pärast, sattusid ootamatult silmitsi ühe Läti poliitilise spektri kindlasuunaliste poliitiliste sõnumitega. Juhtum ei pruugi kuuluda kitsalt määratletud väärteabe kategooriasse – valeandmete tahtlik levitamine. Kindlasti on see aga puhas publiku eksitamine, juhtides teda sisu juurde, mis ei kuulu väidetava teema alla. Peamine erinevus on tahtlikult vale sisu versus tahtlikult eksitav teema..

 

Täiendus: Facebook näib olevat ajutiselt kõrvaldanud Saskana lehe oma 48 000 jälgijaga. Nüüd alustas sama poliitiline erakond nullist peale uue kasutajanimega @Saskana0nline, kus “O” asemel kasutatakse nulli.

Nika Aleksejeva on Atlandi Nõukogu digitaalse uurimislabori (DFRLab) teadur.