Libauudiste vastast veebilehte ähvardab sulgemine

22.03.2018

Jaanuari keskpaigas sai Hollandis alguse üsna omapärane sündmusteahel, millesse tänaseks on kaasa tõmmatud nii meediaväljaanded, kohus, Hollandi parlament ja ministrid ning teema on otsapidi jõudnud ka Eesti poliitikute diskussiooni.

Sündmus puudutab Euroopa välisteenistuses tegutseva EU Stratcom rakkerühma veebilehte EUvsDisinfo.eu, mis tegeleb libauudiste ja Venemaa propaganda analüüsimise ning sellest teavitamisega.

Lugu sai alguse sellest, kui Hollandi veebiväljaanded De Gelderlander, GeenStijl ja The Post Online avastasid end EUvsDisinfo libauudiste andmebaasist. Baasi on kogutud rohkem kui 3500 kannet libauudiste kohta, nende sisu lühikirjeldused ning põhjendused, miks uudist peetakse libauudiseks.

Ühel puhul oli tegemist 2015. aasta novembris avaldatud blogipostitusega, milles Ukraina presidendi Hollandi-visiidi eel viidati küsivas vormis riigi probleemidele korruptsiooni ning inim- ja narkokaubandusega. Teine andmebaasi sattunud lugu pärines 2016. aasta septembrist ning vahendas Venemaa relvatootja Almaz-Antey pressikonverentsi materjale Malaysia Airlinesi reisilennuki allatulistamise kohta. Kolmas nimekirja sattunud reportaaž pärines 2015. aasta novembrist ning vahendas Hollandi erakonna FvD koosolekut, kuhu oli külla kutsutud ajakirjanik Stefan Huijboom, kes andis kriitilise ülevaate hetkeolukorrast Ukrainas. Kõik kolm lugu oli andmebaasi lisandu mittetulundusühing Promote Ukraine.

Jaanuaris tehtud avastus tekitas Hollandis palju meediakära, mille fookuseks sai Euroopa Liidu sekkumine ajakirjandusvabadusse. Seda vedasid eest meediaväljaanded ja ajakirjanikud ning sellele sekundeerisid kohalikud poliitikud. Väljaanded koostasid hagi EU vs Disinfo lehe vastu, poliitikud aga jõudsid oma tegevusega sinnamaani, et märtsi keskpaigas otsustas Hollandi parlamendi alamkoda teha siseminister Kajsa Ollogrenile ülesandeks nõuda Euroopa Komisjonilt East Stratcomi üksuse sulgemist.

Tänaseks on EU vs Disinfo kõik kolm artiklit andmebaasist kõrvaldanud.

Propastopi hinnangul on tegemist mitme kahetsusväärse juhtumi kokkusattumisega, mille tulemust on erinevate osaliste poolt ka tahtlikult ja oma huvides ärakasutatud ning võimendatud.

On selge, et demokraatlikus riigis peab eksisteerima sõnavabadus ja ajakirjandusvabadus. See võib meeldida või mitte, kuid seda ei saa asuda piirama. Teisalt on äärmiselt oluline kontrollida väga põhjalikult igasugust libauudise süüdistust demokraatliku riigi väljaannete suunas. Kolmandaks, Venemaa mõjutustegevus on väga laiaulatuslik ja vahendeid mittevaliv, mistõttu tuleb sellega jätkuvalt tegeleda ning panustamist sellesse ei saa seada oma populaarsuse suurendamiseks küsimärgi alla. Teema on tõstatanud diskussiooni ka Eesti poliitikute seas. Propagandaga võitleva lehe sulgemise poolt on sõna võtnud Europarlamendi saadik Yana Toom ning talle on oponeerinud IRLi juht Helir-Valdor Seeder.

Eelneva juhtumi puhul on teinud mitmetimõistetavaid tegevusi kõik osapooled, kuid see peaks olema pigem heaks õppetunniks kõigile, mitte põhjus Venemaa mõjutustegevusega tegeleva üksuse sulgemiseks.

Foto: väljavõte euvsdisinfo.eu kodulehelt