Infoturbe põhialused selfitavatele Vene sõduritele

22.02.2018

Propastop avaldab autor Lukas Andiukaitise ja Atlantic Councili loal algselt Digitaalse uurimislabori lehel  ilmunud artikli täistõlke.

Vene armee ei “laigi” tõenäoliselt niipea oma sõdurite sotsiaalmeedia postitusi.

Vene armee tuvastas infoturbe haavatuse ja võttis kasutusele meetmed selle parandamiseks. DFRLab teatas Venemaa plaanidest keelata selfid alates 1. jaanuarist 2018 ning nüüd on idanaaber väidetavalt avalikustanud plakatipõhise õpialgatuse. Põhilised infoturbe alused on edasi antud piltide ja meeldejäävate loosungite abil, mis sarnanevad väga II maailmasõja omadega. DFRLab analüüsis, mida Vene armee arvates sõdurid peaksid teadma.

Haridusalgatus
14.novembril ilmus Facebooki Vene alternatiivsel platvormil VKontakte infopostitus raamitud plakati näol, millel oli kujutatud sõdureid. Mitmetes Vene ja Ukraina foorumites nimetasid kasutajad, et see on üks paljudest sõjalise õppe plakatitest, mida kasutatakse Vene sõdurite koolitamisel.

Raamitud plakat Vene sõjalises rajatises. (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

Nende plakatite ilmumiseaeg ja päritolu on veel kinnitamata, kuid enamus sarnastest postitustest ilmusid internetis 12. ja 14. novembri vahel. Plakatid olid suure tõenäosusega mõeldud ainult sisekasutuseks, kuna “vaenlasi” kujutatakse NATO sõduritena. Venemaa plakatid on üsna sarnased nendele, mida kasutati II maailmasõja ning külma sõja aegsetes teavitus- ja propagandakanalites.

Kui juhtud olema vene sõdur, siis oodatakse, et peaksid hästi teadma järgnevat.

Vene sõjalise infoturbe 101

1.”Ära räägi liiga palju – kaitse hoolikalt riigisaladusi!”

Vene armee plakat nr.1 (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

Esimene plakat soovitab avalikult mitte rääkida tundlikel teemadel, eriti kui kanda vormiriietust. Kolmandad osapooled võivad pealt kuulda, kui räägite asjadest, mis ei peaks nende kõrvu jõudma.

2.“Selfid, fotod, internet – vaenlane on valvel!”

Vene armee plakat nr. 2 (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

Selle plakatiga näidatakse, et pildi taust võib paljastada tundlikku teavet, mis on tihedalt seotud tulevase “selfikeeluga”. Vene sõdurite poolt postitatud fotod on lugematutel kordadel andnud väärtusliku infot ja taustateadmisi sõjaliste operatsioonide või koolituste kohta.

3.”Selleks, et oma maad mitte alt tõmmata ja saladusi hoida – ära võta väeosast loata kaasa ühtegi dokumenti!”

Vene armee plakat nr.3 (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

Kolmas plakat kutsub üles tähtsaid dokumente silma alt mitte ära laskma. Neid võidakse näha, varastada või lihtsalt kaotada.

4.“Ära usalda mobiilseadmeid, vaenlane võib pealt kuulata – ära lobise internetis!”

Vene armee plakat nr.4. Vasakul: (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin); paremal üleval: (allikas: Pinterest); paremal all: (allikas: Pinterest)

5.“Tööarvuti on ainult tööasjadeks!”

Vene armee plakat nr.5. (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

See plakat märgib, et tööarvuteid tuleb kasutada ainult ametlikuks tööks. Mängud, sotsiaalmeedia ja telefonide laadimine USB-kaabli abil on keelatud. Pildil olev telefon kujutab endast iPhone’i, mis viitab asjaolule, et USAst pärit elektroonika ei pruugi olla ohutu.

6.“Dokumentide transpordi eeskirju peab täitma, vältimaks nende kaotsi minekut!”

Vene armee plakat nr.6. (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

Kuues plakat soovitab dokumentide transportimisel neil pidevalt silm peal hoida.

7.“Käitu vastutustundlikult üksuses, teenistuses ja lahingus!”

Vene armee plakat nr.7. Vasakul: (allikas: VK / kasutaja: dkulibin); paremal: (allikas: Pinterest).

Seitsmes plakat kutsub üles piltide tegemisel olema ettevaatlik – ükskõik kas oled kasarmus või lahingus. Plakatilt loeb välja, et fotod, mida on jagatud isiklike sidevahendite kaudu võivad sattuda NATO kätte.

8. “Kui annad kellelegi dokumente üle – tunne teda, kirjuta üles ja kontrolli!”

Vene armee plakat nr.8. (Allikas: VK / kasutaja dkulibin)

Käesolev plakat soovitab kõrgendatud tähelepanu, kui annad üle dokumente kellelegi teisele. See protsess peab olema dokumenteeritud, allkirjastatud ja isik, kellele neid üle annad, peab olema usaldusväärne.

9.“Ära jaga informatsiooni, varja oma asupaika!”

Vene armee plakat nr.9. (Allikas: VK / kasutaja: dkulibin)

Üheksas plakat toob esile, et kasutades GPS-funktsiooniga mobiilseadmeid lahingupaigas või treeninguväljal, võid ära anda oma asukoha koos põhioperatsioonide üksikasjadega. Plakat ütleb, et postituse geotag võib paljastada NATOle sõbralike üksuste asukohad

10.“Ole tähelepanelik ja ära satu pealtkuulamise alla, sõdur!”

Vene armee plakat nr.10. Vasakul: (allikas: Pikabu); paremal üleval: (allikas: DailyMail); paremal all (allikas: Pinterest)

Plakat kümme väidab, et tsiviilmobiilseadmed võivad olla NATO poolt pealt kuulatavad. NATO reageerimisjõudude sõdurite vormiriietus on üsna sarnane Ühendkuningriikide sõdurite omale.

11.“Kõik isiklikud elektroonilised seadmed peab jätma sissepääsu juurde!”

Vene armee plakat nr.11. (Allikas: Pikabu)

Plakat üksteist soovitab kõik mittevajalikud elektroonilised seadmed jätta lähemasse kontrollpunkti.

12.“Ära jäta ühtegi dokumenti lauale, lukusta need seifi!”

Vene armee plakat nr.12. (Allikas: Tochkakipeniya)

Kaheteistkümnes eeldab, et kõik dokumendid, mis pole kasutuses, on seifi lukustatud. Midagi laokile jättes suurendad spionaaži riski.

13. “Kui lülitad välja viirusetõrje – annad vaenlasele võimaluse saladuste jälile saada!”

Vene armee plakat nr.13. (Allikas: Tochkakipeniya)

Kolmeteistkümnes plakat ütleb, et pahavara kaitseks ei tohi viirusetõrjet kunagi välja lülitada. Veel üks huvitav detail plakatilt – sõdurite eelistatud viirusetõrje tarkvarana tuleb kasutada Kaspersky Labsi omi. See on Vene firma, millega USA valitsus võimalike spionaažikahtlustuste tõttu hiljuti kõik lepingud tühistas.

14. “Teatage ülemustele kõigist võimalikest provokatsioonidest!”

Vene armee plakat nr.14. Vasakul: (allikas: Tochkakipenija); paremal ülal: (allikas: The Local); paremal all: (allikas: Pinterest)

Plakat neliteist kutsub sõdureid üles oma ülemustele teatama vähegi kahtlasest tegevusest. Kahtlase tegevusega seotud vaenlase sõdur kannab NRF märki ja tema vormiriietus on Saksa kamuflaaži sarnane.

15. “Meie tähelepanelikkus on tähtis – see on vajalik kõigile!”

Vene armee plakat nr.15. (Allikas: Tochkakipenija).

Viimane plakat rõhutab, kui tähtis on ametikorra pidamine, soovitades oma kaassõduritel sellekohast käitumist.

Kokkuvõtted

Ükskõik, kas plakatid loodi Vene armee poolt või mitte, oluline on see, et on hakatud üha tõsisemalt suhtuma infoturbe tagamisse laiemas skaalas. See väidetav haridusalane algatus on tõenäoliselt pehmeks sammuks koos selfi-keelu seadusega, mis jõustus 1.jaanuaril 2018. Kui eelnev info saab kinnitatud, näitavad need plakatid selgelt, et Vene armee peab NATO NRFi potentsiaalseks vaenlaseks.

 

Lukas Andiukaitis on digitaalse kohtuekpertiisi teadur Atlantic Councili digitaalse kohtuekspertiisi uurimislaboris (@DFRLab).