Propagandahoroskoop 2018

01.01.2018

Nii nagu kõik väärikad meediaväljaanded, pani ka Propsastop kirja oma horoskoobi 2018. ehk kollase koera propaganda-aastaks. Kuufaaside ja planeetide seisu asemel vaatasime kalendrisse ja Mangi-Pauksoni tähetarkuse asemel usaldasime oma meeskonna kogemusi. Mida siis aasta 2018 propagandarindel toob?

Jaanuar
Jaanuari algul kukub tähtaeg Tallinna linna korraldatud riigihankel, mille eesmärk osta saateid Venemaa propagandakanalis PBK, et algaval aastal saaks huvilised vaadata presidendihooajaks valmistuvat Putinit läbisegi Tallinna kommunaalteemadega. Linnajuhid pole näinud probleemi Eesti maksumaksjate raha viimises kanalisse, mille Venemaa emakanal kajastab nii Eestit kui meie liitlasi regulaarselt negatiivses propagandavõtmes. Kuna kõnealune teema on avalikkuse terava pilgu all, siis prognoosime teemale laiemat tähelepanu kogu jaanuari esimeseks pooleks. Seejärel jätkub kõik edasi nagu seni – las koerad hauguvad. On tõenäoline, et ETV+ küsimuses ei suuda riik, linn, siinsed eratelekanalid ja kaablioperaatorid taas kord selgu kokku panna ning vaatajaid ei paista ei kuskilt. Teema tõstatub uuesti enne 2019. aasta riigikogu valimisi.

Veebruar
Veebruarikuu olulisemad sündmused koonduvad Eesti vabariigi aastapäeva ümbrusesse. Ajal, kui tähistame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva, saab piiri taga arutada meie ajalugu NL ajalooõpikutest tuttavas soustis ja vaadelda üleüldse, kuidas nii taasiseseisvunud Eesti kui ka laiemalt Euroopa Liit on põrgukursil ja peaksid rohkem võtma õppust idanaabri õitsvast juhtimismudelist. Kindlasti ootavad vaenulikud propagandakanalid ka suure huviga tänavust rahvusäärmuslaste tõrvikurongkäiku, mis pakub suurepärased foto- ja videopildi võimalusi terveks aastaks ning loob soodsa fooni Vene televaatajatele Eesti kui natsiriigi tutvustamiseks.

Märts
18. märtsil toimub Venemaa presidendivalimiste esimene ring. Kui peaks juhtuma, et ükski “kandidaat” ei saavuta esimeses ringis absoluutset enamust, toimub kolm nädalat hiljem, 8. aprillil valimiste teine voor. Hetkel ei näita küll ükski märk, et ametlikult neljandaks ametiajaks kandideeriv Vladimir Putin lubaks enda kõrvale kerkida mõnel teisel tõsiselt võetaval kandidaadil. Kuna valimistega seonduv äratab suurt huvi ka siinpool piiri, siis on tegu soodsa võimalusega ka Eestis Venemaa propagandasõnumite kuulutamiseks ning juhitud demokraatia võimumudeli propageerimiseks.

Aprill
Aprillikuus jõuab avalikkuse ette trükisoe kaitsepolitseiameti aastaraamat. Tegu on märgilise väljaandega, mis laseb korra aastas kaeda Eesti vastuluureorganisatsiooni köögipoolele ja millesse pandud iga nimi ja fakt omab tõenäoliselt sügavamat tagamõtet – saab siis laiem avalikkus sellest aru või mitte. Ootame põnevusega, kes on selle väljaande “staarid” tänavu.

Mai
Mai tuleb propagandarindel traditsiooniliselt tihe ja tige. II maailmasõjaga seonduv ajalookäsitlus on Venemaal aastaid propageeritud religioon, mille jõulud ja ramadan on 9. mail, kulmineerudes palverännakuga kaitseväe kalmistule pronkssõduri juurde. Propastop jälgib huviga aktsioone, mida initsieerivad 9. mai tähistamiseks Eesti kohalikud poliitikud ja teeme ülevaate, mida nii Tallinna linnameedias kui piiritagustes muudes propagandakanalites räägiti.

Maikuus toimuv kaitseväe ja kaitseliidu suurõppus Siil loob soodsa pinnase erinevateks provokatsioonideks või lubab lihtsalt Eesti kui NATO toel Venemaad vallutada kavatseva kurja natsiriigi näitamiseks Venemaa kesktelevisiooni kanalitel. Nii nagu õppuse hüüdlause ütleb, et iga okas loeb, ei jää idanaabril tõenäoliselt märkamata ja võimendamata ka õppuse iga möödapanek. Julgeme prognoosida, et Lõuna-Eesti metsade ja soode kohal tiheneb maikuus ka droonide lennuliiklus.

Juuni
Suve hakul tulevad aktiivsemalt pilti 2019. aasta Riigikogu valimistega seotud teemad. Võib prognoosida, et esimesed erakonnad alustavad suvekuudel aktiivsemat kampaaniat, et valmistuda sügis-talviseks kampaaniaperioodiks. Suvekuudel avalikustatakse erakondade esimesed valimisplatvormid ja võib eeldada, et parem-konservatiivsete erakondade programmides on tugevalt sees ka Venemaad ja siinset vene kogukonda puudutavad küsimused – mittekodanike teema, venekeelne haridus, Keskerakonna jõujooned. Kui vaatame viimaseid valimisi ja rahvahääletusi Euroopas ja USAs, siis tõstatub ka küsimus, kas idanaaber soovib seekord sama jõuliselt mõjutada ka Eesti valimisi? Ootame huviga Eesti esimest tõsist häkkimisskandaali.

Juuli
Võib arvata, et Vene telekanalitel on bussipiletid juba ostetud, et tulla kajastama juuli viimasel nädalal toimuvat traditsioonilist Sinimägede mälestustseremooniat. Alates 1994. aastast Grenaderimäe läänenõlval toimuv 20. Eesti Relvagrenaderide SS-diviisi veteranide kokkutulek on viimased 15 aastat olnud Venemaa propagandakanalite tõeline maiuspala, millega suvist hapukurgihooaega leevendada.

Juuli lõpus kukub järjekordne tähtaeg Euroopa Liidu majandussanktsioonidele, mille liikmesriigid kehtestasid Venemaa vastu Krimmi okupeerimise ja Ida-Ukraina sõja õhutamise eest. Reeglina kuuleme vahetult enne sanktsioonide pikendamise otsustamist kuivõrd õitsvale järjele on sanktsioonide tõttu kerkinud Venemaa majandus ja kuidas tõeline kaotaja on kohe-kohe kokku kukkuv Euroopa Liit.

August
Eesti taasiseseisvumispäev annab alati soodsa pinnase, et seada kahtluse alla Eesti ametlik ajalookäsitlus. 27 aastat on piisavalt pikk aeg, et inimese mälestused hakkavad tuhmuma ning uus, pärast laulvat revolutsiooni sündinud põlvkond ei oma okupatsiooni-aastatega isiklikku sidet. Seetõttu kuuleme aina sagedamini väiteid, kuivõrd õnnelik oli kellegi lapsepõlv Nõukogude Eestis, kuidas kõigil oli siis tööd ja leiba ning üleüldse oli rohi rohelisem.

September
Eestis on siiani olemata üks korralik propagandarünne siin viibivate NATO liitlasvägede vastu. Kui kevadise suurõppuse Siil eel- ja ajal on nii kaitsevägi kui liitlased provokatsioonideks valmis, siis hiljem aasta jooksul on kindlasti ida pool jõude, kes sooviksid sellise infooperatsiooni tõhusust testida.

Oktoober
Oktoobri algul peab Läti parlamendivalimisi. Tõenäoliselt on naaberriigi õukonnameedia raskekahurvägi suunatud sel perioodil meist lõunasse. Propastop plaanib hoida naabrite juures toimuval silma peal ja kajastada õpetlikumaid näiteid ka meie blogis.

November
USA sisepoliitikas võib eeldada turbulentsete aegade jätkumist kogu 2018. aasta vältel.

Uurimine Venemaa sekkumise osas 2016. aasta USA presidendivalimistesse käib täistuuridel ja kõike seda nõiajahiks nimetav president Trump tulistab Twitteris kui kuulipildujast. Aasta jooksul saame ilmselt vastuse, kuivõrd koomale tõmbub silmus POTUSe ümber ja kui madalale langeb tema populaarsus siseriiklikult. Mõlema probleemi puhul läbi ajaloo olnud lahenduseks mitmesuguseid propagandatehnilised võtted – alati aitab sellisel puhul rahvast ühendava välisvaenlase leidmine või väike võidukas sõda.

Detsember
Detsembri lõpus täitub Eesti kaitseväe juhataja Riho Terrase ametiaeg ja ametisse tuleb nimetada uus väepealik. Mitmed sellele kohale tugevad kandidaadid on oma esmase sõjaväelise hariduse ja kogemuse saanud Nõukogude Liidu ajal. See annab võimaluse kandidaate kompromiteerida, Eesti avalikkuse ja NATO ees diskrediteerida, nende šansse õõnestada – näidata, et ametisse saavad vanad joped. Propastop jälgib arenguid huviga.

Seega üldiselt julgeme prognoosida, et maailmalõpp jääb ka 2018. aastal ära.

Soovime kõigile häid pühi ja uut ning propagandavabamat aastat!

Foto: frankieleon / Flickr / CC