“Lapssõdurid” ründavad taas, seekord idast

11.12.2017

Juuli lõpus lahvatas Balti riikides skandaal, kui Itaalia fotoreporter Tomaso Clavarino fotode põhjal avaldas loo Hollandi väljaanne De Correspondent. Loo fookuseks sai teema, nagu treeniks Balti riigid lapssõdureid võitluseks Venemaaga. Fotograaf soovis lavastada fotosid, kus lapsed poseerivad relvadega. Jõuline sekkumine Balti riikide ning eeskätt Postimehe toimetuse poolt, muutis loo pealkirja ja pisut ka fookust, kuid suures plaanis jäi reportaaž samaks.

Lugu levis vähesel määral itaalia meedias ning Postimehe veergudel kajastati suhtlust Taani väljaande ja fotograafiga. Oma osa täitsid ära ka Balti riikides tegutsevad Venemaa propagandameedia sabarakud Sputnik ja Baltnews.

Suvel fotoreportaaž Venemaa propagandameedias laiemalt ei levinud. See oli Propastopi toimetuse jaoks üllatuseks, kuivõrd lool oli olemas Lääne meediast allikas, millele viidata ning sisu ise andis hea võimaluse Balti riike kompromiteerida. Augusti horoskoobis jätsime teema siiski tähelepanu alla, seoses võimaliku teise lainega Venemaa propagandameedias.

„Lapssõdurite“ teema teine laine saabus novembri lõpus, kui USA väljaanne Atlantic avaldas uuesti fotoreportaaži. Sel korral oli kajastus oluliselt tasakaalukam – välja on jäänud sõna „lapssõdurid“, päris relvad ning mitmed emotsionaalsed vastandumised Baltiriikide ja Venemaa vahel. Arvukate fotodega reportaaži sissejuhatuses kirjutatakse lühidalt Clavarino kolmest kuus Balti riikides ning teda võõrustanud paramilitaarsetest vabatahtlike ühendustest.

Atlanticu lugu andis hea aluse kahtlase sisuga süüdistuste loopimiseks Venemaa propagandameedias. Lugu kajastasid vesti.ru, 5-tv.ru, ren.tv ja teised Venemaa propagandakanalid. Oma osa täitsid ka sel korral ära Balti riikides tegutsevad Venemaa sabarakud.

Kuigi algmaterjal Atlanticus oli üsna tasakaalukas, on suutnud Venemaa kanalid lisada teemadena juurde olulisi Venemaa propaganda jutupunkte. Venemaa meedias avaldatud lood räägivad näiteks vihkamisõpetusest Baltikumis, laste armeest, milles mõned liikmed on isegi nooremad kui 12-aastased ning ka Venemaa vastasest hüsteeriast üldisemalt. Kuigi algallikaks, millele viidatakse on Atlantic, on juurde poogitud lõike ka teistest materjalidest. Näiteks riafan.ru on juurde lisanud lõigu RT kanalis avaldatud intervjuust, mille põhjal toob tulevik Euroopas poliitilisi muutusi ning ELi toetuste lõppemine Balti riikidele aastal 2020 aitab kaasa elatustaseme olulisele langusele ja rahulolematuse kasvule, mistõttu on vaja leida sellele süüdlast, kelleks sobib hästi Venemaa. Samuti on toodud sisse NATO sõjalise komitee esimehe tsitaat, et NATO ei kavatse Balti riikides ja Poolas suurendada vägede kohalolekut. Seda presenteeritakse tekstis põhjusena Venemaa vastaseks hüsteeriaks.

Itaalia fotograafist alguse saanud teema on lisanud valikusse järjekordse näite, kuidas Venemaa meediakanalid on „leidlikud“ nööbi külge pintsaku õmblemisel. Kuigi sel korral oli algallikas üsna neutraalne, sai sellest punuda siiski ridamisi Balti riikide vastast meeleolu õhutavaid lugusid. Üsna sageli piisab idanaabri propagandameedia jaoks löövast pealkirjast, mis seab loo meelsuse ning sealt edasi pole artikli sisu ja detailid enam kuigi olulised.

Foto: kuvatõmmis 5-tv.ru lehelt