Propagandahoroskoop: mis ootab meid homme?

14.08.2017

Propastop on Eesti-vastaseid meediarünnakuid kajastanud enamasti tagantjärele, kui kallutatud sõnumite ja pahatahtlike valesüüdistuste laine on portaalidest, telekanalitest ja sotsiaalmeediast juba läbi käinud. Uue Propagandahoroskoobi rubriigi loomisega muudame oma tegevuse  rohkem tulevikku vaatavaks. Vahendame meile silma jäänud teemade hulgast neid, mis pole veel suureks paisunud. Ehk saame sedasi rohkem aega ennetamiseks ja valmistumiseks.

Horoskoobile omaselt ei pruugi siinsed ennustused hiilata täpsusega. Propagandarünnaku kasvamiseks on vajalik rida tingimusi, mis alati ei pruugi täituda. Siiski on kõigis siin vahendatud teemades olemas aines, et halva juhuse või pahatahtliku huvi korral laiemaks Eesti-vastaseks süüdistustelaviiniks lahvatada.

Allan Hantsomi vallandamine

Nagu kirjutab Eesti Sputnik, lõpetas turvauste tootmisega tegelev ettevõtte T-Tammer 4. augustil töösuhte Allan Hantsomiga.

Miks peame seda sündmust võimalikuks katalüsaatoriks propagandarünnakule? Sest Allan Hantsom on kremlimeelne aktivist, kes mõisteti 2002. aastal süüdi rahvustevahelises vaenu õhutamises, nagu vahendab Postimees, viidates kapo aastaraamatule. Tema hiljutisest tegevusest on iseloomulik surematu polgu marsi organiseerimine, saadetiste läkitamine Ida-Ukraina terroristide käes olevale alale ja veebilehe rodina.ee käigus hoidmine.

Hantsom esitab vallandamist russofoobse kampaaniana Eestis ning teisitimõtlejate tagakiusamisena. “Omasid pekstakse!” stiilis sõnumi võimendamine toimub hetkel sarnase meelsusega portaalides nagu Rusvesna, Rubaltic, Zavtra, Bditelnost ning sotsiaalmeedias. (Loe  ERR lugu selle kohta, kuidas käputäis Venemaa poolt koordineeritud aktiviste endale tähelepanu tõmbab).

Vallandamine on teema, mis olnud ka varem Eesti-vastaste rünnakute aluseks, näiteks paraadi üle ilkunud Sergei Menkovi või lapseootel Anastassia  juhtumi puhul.

Eestimaa on võlgu

Oleme täheldanud majandusega seotud kallutatud käsitluste kasvu Venemaa meedias. Näiteks kirjutasime juulis uuest propagandistlikust käsitlusest, mis ennustab Eesti majanduse peatset kokkuvarisemist. Selle teema levitamisega soovitakse külvata ebakindlust Eesti ühiskonnas ja kasvatada sotsiaalseid pingeid.

Majandusteemadel võib ennustada lugusid, mis süüdistavad Eestit võlgu olemises Venemaale, põhjenduseks Nõukogude okupatsiooni ajal Eestisse suunatud ressurssid. Leedu kohta on selliseid artikleid juba avaldatud.

Lapssõdurid 

Eesti meedias palju tähelepanu tekitanud lapssõdurite juhtum pole seni Lääne ega Venemaa meedias laialdast äramärkimist leidnud. Hollandi portaalis avaldatud Itaalia fotograafi reportaažis võib soovi korral leida seoseid mitme Kremli propaganda jutupunktiga: russofoobia, fašismi soosimine, militariseeritus ja sõjahüsteeria, NATO sabarakuks olemine. Laste kujutamine lisab emotsionaalsust, seega on juhtumis olemas komponendid, et soovi korral  laiem meediarünnak läita.

Pildid: Tarokikaardid. Foto Kristin Andrus /Flickr / CC. Kuvatõmmis Facebookist.