Kas Leedus kukkus elumajale tuumapomm?

29.06.2017

Juuni keskel toimus Leedus üks omapärane valeuudise juhtum. Otsustasime selle sisust kirjutada, sest sarnaseid liitlasvägede-teemalisi libaskandaale võib ette tulla ka Eestis.

Juhtum hakkas hargnema 14. juunil, kui sotsiaalmeedias levitati uudist, nagu oleks Leedus kukkunud elumajale tuumapomm. Tekst kirjeldas, kuidas Klaipeda piirkonnas toimus intsident Balti riikides paikneva USA õhujõudude pommitajaga B-52, mis kukutas harjutuslennul olles kogemata elumajale tuumapommi B-61. Levitatavas tekstis öeldi, et juhtumi detaile veel ei teata, kuid ekspertide hinnangul oli õnnetuse põhjuseks kas piloodi eksimus või viga relvasüsteemis. Samuti mainiti, et pomm kukkus kahekorruselisele elumajale, mille tulemusel sai viga maja gaasitorustik ning hoone süttis põlema. Kannatanute kohta infot ei jagatud, küll aga loetleti üles sama tüüpi lennukitega juhtunud õnnetused alates 1958. aastast.

Kuidas valet levitati?

Võltsingut levitati uudistevahendusportaalis wn.com kasutaja nimega johnkeller poolt, illustreerides seda ka fotoga. Tegemist on pildivõltsinguga, mille aluseks USA kaitseministeeriumi kodulehelt näpatud ekraanitõmmis, mis räägib just B-52 lennukist. Libauudis avaldatakse veel panjury.com lehel kasutaja travis turner poolt ning reddit.com keskkonna lennunduse osas johnkeller68 poolt. Võltsuudis on levinud ka mõningates leedu– ja venekeelsetes väljaannetes.

Leedu Delfi väitel saadeti mitmele meediakanalile ja riigiasutusele libauudise materjalid kellegi Romualdas Palionise poolt, kes on vimeo.com keskkonda postitanud põlevast kahekorruselisest majast video, mille juurde on lisatud algse valeuudise tekst.

Libauudis ei levi siiski eriti laialt. See saab Leedu meedias kiirelt külge libauudise märke, redditis lükkavad võltsingu ümber teised kasutajad.

Kes on valeuudise taga?

Tänaseks selle kohta selgust pole. “Johnkeller” ja “Romualdas Palionis” tunduvad libakontodena, mis loodud selle uudise levitamise jaoks – varasemat ajalugu neil nimetatud keskkondades pole. Nimed pole aga valitud juhuslikult, näiteks on inimene nimega John Keller väljaande “Military & Aerospace Electronics” peatoimetaja ning avaldanud aastate jooksul oma nime all mitmeid lennundusega seotud artikleid. Samuti on John Keller ka näiteks filmis “Transformerid” USA kaitseministri nimi.

Vaadates pingutusi, mida on kontode loomise, piltide töötlemise  ja videote otsimisega tehtud, ei tundu tegemist olevat kellegi juhusliku naljaga. Samas, välismaise inforünnaku kahjuks räägib asjaolu, et mingit võimendust uudis vene- ja ingliskeelses meedias ei saanud. Nii jääbki üle ainult oletada, et tegu oli kellegi eraviisilise katsega meedias lainetust tekitada.

Ka pole selge, miks valeuudist levitati. Juhtumit Leedu Delfile kommenteerinud Andrius Dilda Leedu armeest arvas, et valeuudisega testiti valitsusasutuste tööd, levituskanalite ja strateegiate toimivust ning riigiasutuste reageeringuid rünnakule.

Propastopi jaoks näitab juhtum, et tõepärasena tunduva valeuudise saab toota ja eetrisse paisata suhteliselt lihtsate vahenditega. Kuid seda levima saada ei ole niisama kerge, vaja läheb suurt kanalite võrgustikku või veebirobotite armeed. Samuti näeme, kui oluline on meediakanalite ja valitsusasutuste panus selliste juhtumite kummutamisse. Hiljuti näiteks lükkas Eestis ühe võltsuudise kiiduväärselt kiiresti ümber välisministeerium (loe lähemalt Õhtulehest).

Leedu valeuudise juhtumit on analüüsinud ka Atlantic Council Digital Forensic Research Lab ja Disinformation Review

Foto: kuvatõmmis vimeo.com keskkonnast ning libauudisest, võrrelduna originaaluudisega.