Sirp: (Video)mängud infosõjas

25.05.2017

Battle_for_DonetskPropastopi blogi eesmärk on pöörata tähelepanu erinevatele võimalustele propaganda tegemiseks ja levitamiseks ning anda võimalus lugejal endal hinnata nende tehnikate efektiivsust.

Toimetus leidis 2015. aasta kultuurilehest „Sirp“ artikli mängude osast infosõjas ja propagandas.

Artikkel vaatab Eesti mängude ajalukku ning leiab sealt viiteid mõjutustegevusele. Edasi liigutakse artiklis tänapäeva ning vaadatakse kuidas arvutimängude kaudu on üritatud inimesi mõjutada.

Üks mastaapsematest, tuntumatest ja edukamatest näidetest (edukusel võib olla midagi tegemist sellega, et tegemist on ka ühega kalleimatest sellesarnastest projektidest) videomängude riigi huvide vankri ette rakendamisest on Ameerika Ühendriikide sõjaväe toodetud värbamismäng „Ameerika sõjavägi“ („America’s Army”, 2002). 2011. aastal nägi ilmavalgust samalaadse kontseptsiooniga Hiina Rahva Vabastusarmee sõjamäng.

Autor toob välja valiku Ukraina ründamisega seotud mängudest, nende sisust, eesmärkidest ja levikust.

Viimase aasta jooksul on Google Play digitaalse rakendustepoe valikus olnud pidevalt u 30 mängu, mis mingil moel käsitlevad Ukraina kriisi alates Maidani väljaku meeleavaldustest kuni Krimmi sündmusteni. Osa mängudest on aja jooksul valikust kadunud, uued asemele tulnud. Enamik mänge on väga lihtsa mehaanika ja graafikaga, selgelt asjaarmastajate tehtud ning tasuta allalaaditavad. Kuna paljud nimetatud mängud on primitiivse disainiga või lihtsalt teiste tuntud mängude, nagu „Vihased linnud“ („Angry Birds“, 2009, Rovio) tehniliselt viletsamad kloonid, ei paku need sageli huvi isegi mängude uurimisega tegelevatele spetsialistidele. Samal ajal on näiteks mõlemale Greenbar dev. 2014. aastal välja lastud mängule „Vihased ukrainlased“ („Angry Ukrainians“) – aita ukrainlastel revolutsiooni teha – ja „Laperdav Viktor“ („Flappy Victor“) – aita Viktor Janukovitšil ennast ära tappa – andnud Google Play keskkonnas valdavalt positiivse hinde u 2700 mängijat, mis annab alust oletada, et tegelike mängijate arv on mitu korda suurem.

Foto: Ekraanitõmmis mängust „Donetski lahing“