Teadmatus aitab rahastada Venemaa libauudiste portaale

16.01.2017

Jaanuari alguses avaldas Äripäeva gruppi kuuluv portal BestMarketing postituse “Postimees toetab globaalset libauudiste äri”, millele Postimees avaldas vastulause “Eesti Meedia: Postimees ei toeta libauudiste äri”.

Suures plaanis käib jutt sellest, kuidas Eesti firmade reklaamid ilmuvad libauudiseid levitavatel internetilehekülgedel ning küsitakse, kes selle eest vastutab.

Kuigi BestMarketing ei too välja ainult Postimeest, vaid nimetab ka näiteks Saku Õllehtehase, Valio, HP ja teiste firmade nimesid, tuuakse siiski välja kõigest väga väike osa kahtlastel lehekülgedel reklaami avaldajatest. Neid kes seal reklaami avaldavad ja kaudselt nende eksisteerimist toetavad on kordades rohkem.

Propastop leiab, et üksikute firmade “risti löömine” ei ole õiglane, vaid probleemiga tuleb tegeleda laiemalt. Reklaami vahendajad peaksid koostama ühtse ”blacklisti” lehtedest, kus reklaami avaldamine välistada. See aitaks ka reklaami tellijaid, kes peaksid vahendajatelt nõudma oma reklaami avaldamise vältimist kahtlastel lehtedel.

Tänane teadmatus või hoolimatust rahastabki kaheldava väärtusega või otseselt libauudiseid avaldavaid keskkondi ja organisatsioone ning siin ei käi jutt ainult kahtlastest medikamentidest või tervisetoodetest.

Propastop tegi lihtsa katse, et selgitada välja probleemi ulatus.

Võtsime aluseks Propastopi blogis avaldatud postituste “Ühe propagandarünnaku arengust reaalajas” ja “Jälitades ühedollarilist sõjalaeva” lugude ühe keskse levitaja www. vg-news.ru lehekülje. Tahtsime näha, kui palju erinevaid Eesti firmade reklaame selle loo juures kuvatakse.

Kustutasime internetilehitseja ajutised tööfailid ning asusime tegusema. Ühes aknas oli lahti uudis Balti riikide presidentide telefonivestlusest Trumpiga. Teises aknas aga käisime läbi mõned Eesti uudisteportaalid ning klikisime neis avaldatud reklaame.

Järgmise kümne minutiga näidati meie valitud libauudise kõrval CV Onlne, Peugeoti, Info Auto, Kummi Otti, Virbi, Teatrixi, Fiteki, Kohvisemu ja teiste firmade reklaame. Samuti liikus sellega ka nende firmade reklaamiraha Venemaa mõjusfääris olevale portaalile.

Propastop ei pea esmaseks süüdlaseks reklaami tellijaid, kes on pimesi reklaami avaldamist tellinud. Küll aga leiame, et reklaami vahendajad võiksid teha pingutusi vältimas reklaamide avaldamist ja raha liikumist kahtlastele lehekülgedele.

Propastop soovitab reklaami tellijaitel nõuda reklaami avaldamise välistamist sellistel lehekülgedel, sest kaudselt võib see hakata mingil hetkel negatiivselt mõjutama ka reklaami tellinud firma mainet, täites samas libauudiste avaldajate taskuid.

Alljärgnevalt mõned kuvatõmmised lehelt vg-news.ru

eurolines fitek infoauto_ford kaameravalve kohvisemu peugeot