Elust Eestis propagandakanali silmadega

27.10.2016

Mitte iga Venemaa telekanalite saade Eestist ei ole propaganda ega kallutatud. Vahel satub aga ette mõni selline uudislõik, milles kujutatud Eestit on raske ära tunda.

Otsustasime Venemaa meedias valitseva tooni näitena esile tuua Venemaa telekanali NTV uudistesaate Päevakokkuvõte reportaaži 19. oktoobrist, mis annab teada, et Balti riigid on asunud tegema ettevalmistusi sõjaks.

Sellisena tõlgendatakse elanikkonna kaitse rakkerühma käivitamist, mis telekanali sõnul on otseselt suunatud Venemaa vastu. Lisaks teatatakse, et lähiajal asub Eesti parlament arutama eelnõu, mis lubab eraautode kasutamist sõjaväe tarbeks. Mainitakse kongressile esitatud seadust Balti riikide kaitsmiseks Venemaa agressiooni korral – seega on kõige taga USA, nagu Kremli käsitluses tavaks.

ntv-piltVõidurelvastumise näitena tuuakse Eesti ettevõtte Terramil plastvarjendid, mille eelmine külaskäik Venemaa propagandakanalitesse jäi umbes pooleteise aasta taha. Ka toona oli varjend näide Eesti sõjakusest ning eraettevõtjate oskusest riiki koorida. Propagandameemi korrumpeerunud ja kasuahnetest ühiskondadest kinnitab reportaažis ka Läti soomuki- ning Leedu kaitseväe köögiriistade hange.

Kohalike olude ekspertidena saavad sõna impeeriumimeelsed “politoloogid”, Eestiski tuntud Aleksandr Gaponenko ja Vladimir Linderman. Nende kommentaarid jätavad mulje, et Balti riikides kogunevad vabatahtlikud õppustele Venemaaga sõdima. Saate alguses nimetatud kaitsealgatustest saab reportaaži käigus agressiivne ründesoov.

Igaüks võib ise loetleda, mitu Kremli propaganda jutupunkti ta nimetatud uudistelõigust üles leiab. Lisapunktid propagandabingos saab reportaaž äreva muusika ja kaadritaguse teksti eest.

Oleme nimetanud NTV telekanalit propagandakanaliks nii omanikeringi kui ka seniste eestivaenulike käsitluste tõttu. Käesolev uudislõik annab sellele hinnangule ainult kinnitust. Tegemist pole vaid Venemaa kodanikele suunatud kanaliga, vaid seda kantakse üle ka Eestis.

Pildil ekraantõmmis kõnealusest saatelõigust.