Aljoša vaim kummitab jälle

11.08.2016

Propastopile on viimaste nädalate jooksul silma jäänud mitu uudist, mis põhinevad ekslikul ajalookäsitlusel, nagu poleks Eesti mitte Nõukogude Liidu poolt okupeeritud, vaid liitunud punaimpeeriumiga vabatahtlikult:

  • 21. juulil ilmus Venemaa deržaavameelses portaalis Russkaja Planeta (ee vene planeet) Aleksei Volõnetsi lugu, mis meenutas 22. juulit 1940, kui Tallinnas võeti vastu Eesti Nõukogude Liiduga ühinemise deklaratsioon. Loos esinevad mitmed Venemaa propaganda jutupunktid: Nõukogude Liiduga olla ühinetud eesti rahva soovil, tänane Eesti olla Ameerika armetu vasall jms.
  • Aljosha2. augustil ilmus Delfis teade, et Venemaa on käibele lasknud Pronkssõduri kujutisega viierublalise. Münt ilmus “fašistlikest anastajatest vabastatud Euroopa pealinnade” sarjas, põlistades nii  impeeriumimeelset ajaloonägemust, mille järgi Tallin (kirjaviis mündilt) 1944. aastal mitte ei taasokupeeritud, vaid vabastati.
  • Rio koduleht EestiPäev hiljem leiti Rio olümpiamängude Eestit tutvustavalt veebilehelt käsitlus, nagu oleks Eesti Nõukogude Liiduga liitunud, mitte okupeeritud. Tänaseks on viga parandatud, ent leht ei tunnista endiselt selgesõnaliselt Eesti okupeerimist, vaid märgib nüüd, et esimesed medalid võideti siis, kui Eesti ei olnud  osa Nõukogude Liidust. Miks olümpia kontekstis on Eestiga seoses üldse vaja Nõukogude Liitu mainida, jääb selgusetuks.

Kas mitme samasisulise uudise üheaegne ilmumine annab märku vana propagandateema taaselustumisest? Propastop ei pea uudiseid koordineeritud propagandarünnakuks, ent regulaarse “koolikiusamisega” Eesti suhtes on kahe esimese loo juures kindlasti tegemist. Peame adekvaatseks Urmas Paeti kommentaari oma Facebooki postituses: “Pronkssõduri kujutisega viierublalise mündi näol on tegemist selge riikliku provokatsiooniga, sest Vene võim teab väga hästi, kui vastuoluline on see monument Eesti ajalugu arvestades.” Näeme Eesti riigi legitiimsuse kahtluse alla seadmist Venemaa portaalides pidevalt, need käsitlused on mõeldud mõjutama venekeelseid lugejaid. Ent Rio juhtum osutab, et sobiva võimaluse tekkimisel leiavad impeeriumimeelsed propagandasõnumid kasvupinnase ka mujal.

Pildid postituse juures: Propastop; kuvatõmmis Rio olümpia veebilehelt.