Daesh ei taha juurduda

18.07.2016

Propastop on kirjutanud, miks Lähis-Idas pesitseva ja terroritegusid korda saatva organisatsiooni nimetamiseks sobib Daesh paremini kui Islamiriik, ISIS või ISIL. Mõjutustegevuse vaatepunktist on just islamimaailma eesträäkijaks pürgimine see, mida terrorirühmitus taotleb. Daeshi kasutamine aitab organisatsiooni sihtidele vastu seista.

Kuidas Daesh on Eestis juurdunud? Tegime mikrouuringu sõna kasutamise kohta Postimehe artiklite näitel alates selle aasta maikuust. Nimetus Daesh on  esinenud 15 artiklis, peakirjades mitte kordagi. Seevastu ISIS on uudistest ja analüüsidest läbi jooksnud vähemalt 106 korral, neist 38 juhul pealkirjast.

Sellest järeldame, et Daeshi kasutamise põhjendused pole Eesti meedia jaoks seni kohale jõudnud. Nime kasutavad mõned autorid, näiteks Hille Hanso ja Erkki Bahovski, uudistetoimetajate jaoks on aga endiselt esimene pähe tulev nimetus ISIS. On viimane aeg olukorras pööre saavutada, vastasel korral juurdub ISIS nii sügavalt tavakeelde, et sellest on sama raske vabaneda kui sosnovski karuputkest põldudel.

Muutuse saavutamine pole tegelikult keeruline. Piisab, kui portaalide ja ajalehtede toimetuses see postitus läbi lugeda, sõnakasutus läbi mõelda ning kokku leppida.

Sellest, et nime Daesh kasutamise kohta on ka Propastopist erinevaid vaateid, saab lugeda näiteks Üllar Petersoni Eesti Päevalehes ilmunud arvamusloost.

Pildil Baali tempel Palmyras enne selle hävitamist Daeshi poolt. Foto: Arian Zwegers/Flickr/ CC

Palmyra