Kas Eestis rünnatakse Venemaa sümboolikaga autosid?

16.06.2016

Regnum piltVenemaa uudisteagentuur Regnum teatab 7. juunil ilmunud loos, nagu oleks Eestis sagenenud Georgi linti või Venemaa lippu kandvate sõidukite ründamine. Väite tõestuseks tuuakse kokkuvõte ühest juhtumist  koos fotoga, mis kujutab pabeririba venekeelse tekstiga “Debiilne okupant! Kui see lindike ei kao, siis järgmine kord löön akna puruks…”

Kas foto on tõeline? Selle teada saamiseks võtsime ühendust pildi Facebooki postitanud inimesega. Selgus, et juhtum toimus juuni alguses Tartus, ohvri autol oli kõigepealt katki torgatud kumm, hiljem leidis ta sõidukilt aga selle kirja. Kummi lõhkumise kohta on politseile tehtud avaldus. Seega on kirjake autentne ja juhtumil tõepõhi all.

Mida arvata Regnumi väitest, et kirja taga on Eestisse saabunud Ukraina natsionalistid, kes oma Venemaa-vastasust nüüd siinsete sõidukite peal välja elavad? Millegi sellise väitmiseks ei ole alust. Propastopi arvates on konkreetse Tartu juhtumi näol tegu pigem naabrite vahelise olmetüliga, mitte pead tõstva organiseeritud liikumisega. Meile tundub, et reaalne sõjakas patrioot ei vaevaks ennast viisakate kirjakeste koostamisega, vaid viiks lubatu teoks.

Kas vastab tõele Regnumi väide, et selliseid juhtumeid toimub Eestis üha sagedamini? Politsei Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul on kõnealune juhtum ainukordne Lõuna-Eestis. Politseile pole sarnaseid ründeid teada ka mujalt. Nii võib propagandaportaali Regnum lugu pidada propagandistlikuks liialduseks, mis püüab ühe sobiva juhtumi põhjal jätta muljet laiemast tendentsist. Propagandamüüt, mida soovitakse kinnistada, on aga tuttav – selle põhjal elavat Eestis russofoobidest natsionalistid, kes vene keelt rääkivaid inimesi taga kiusavad. Uue joonena propagandapildil märkame aga soovi seostada Eestiga Ukraina patrioote, kelle kuvand Venemaa meedias on väga negatiivne.

Loe, kuidas Regnum on ka varem Eestit mustanud.

Pilt postituse juures on kuvatõmmis kõnealusest loost.