Ajalugu propaganda tööriistana

13.06.2016

Ekspress lugu2. juuni Eesti Ekspressis ilmunud Pekka Erelti lugu annab ülevaate aprillis Kaliningradis toimunud ajalookonverentsist, mis keskendus Baltimaadele. Üritust rahastas fond “Ajalooline mälu”, mis saab toetust otse Kremlist, korraldas aga Aleksandr Djukov, FSBga seostatud ajaloolane, kes on õigustanud küüditamist ja tõstatanud ka varem propagandamasina kütuseks sobivaid kuumi ajalooteemasid.

Loos on juttu ka Magnus Ilmjärvest, kelle ettekandest konverentsil jäi kõlama mõte, et Teise maailmasõja holokausti korraldamisel Eestis oli suur roll kohalikel kollaborantidel. Just natsismiteema tõstis fookusesse ka konverentsi kajastus Venemaa meedias.

Idanaabri propaganda üks meetoditest on hoida endale sobivaid märksõnu huviorbiidis Kremli poolt rahastatud MTÜde kaudu. Sedasi alguse saanud retoorika leiab kiiresti võimendamist Venemaa propagandameedia poolt ning jõuavad sedasi ka vabasse meediasse. Ajaloo kõrval on selliste MTÜde jaoks heaks materjaliks veel inimõiguste ning venekeelse vähemuse valdkonnad.  Loe seostuvat Propastopi postitust ning samuti asjakohast ülevaadet kapo aastaraamatust.

Pekka Ereleti lugu saad täismahus lugeda siit (tasuline artikkel). Pilt postituse juures on kuvatõmmis loost.