Otsime riiklikku kummutajat

16.05.2016

Aldrimer sisupiltNorra portaali AldriMer raport ning telekanali Rossija uudistelõik tuhandetest marssijatest Sillamäel on näited äsja Eestis kõneainet pakkunud propagandateemalistest meediasündmustest. Mõlema puhul torkab silma, et puudu on organisatsioon või ametikoht, kes juhtumite kohta riigi tasemel adekvaatset infot jagaks ning ilmselged valed kiirelt ümber lükkaks.

Praegu on propagandistlike teemade käsitlemine jäänud ajakirjanduse hooleks. Jah, siin kohtab asjalikku arutelu, ent enamuses segatud kokku värvika retoorika, klikiahne skandaaliiha ja kriitikavaba suhtumisega allikatesse. Selget valede kummutamist kohtab vähe, see on marginaalsetes kanalites ja seda on muu info hulgast raske välja kaevata.

Riigi tasandil on propagandaga toime tulemise tööriistaks aastaraamatud, kapo, teabeameti ja kaitseväe väljaanded. Nende  ülipikk avaldamistsükkel ei võimalda kuidagi päevakajalistele sündmustele reageerida. Isegi strateegilise kommunikatsiooni nõuniku Ilmar Raagi paaripäevase viitega arvamusartiklid tunduvad kiiretele uudistele vastamiseks liiga uimased vahendid. Meediamüüt on artikli ilmumise ajaks juba sündinud ning tagantjärele selgitamine ei anna soovitud efekti. Ka nõuniku ametikoht ise pole sobiv pakilise teabega toimetamiseks.

Vaja on midagi operatiivsemat, organisatsiooni ja kõneisikut, kes suudaks tekkinud teemale kiiresti vastata, olla alati info kontrollimiseks telefonikõne kaugusel, vajadusel kiirelt improviseeritud pressikonverentsi anda. Sündmust pole vaja esimesel tasandil pikalt kommenteerida, piisab, kui  on antud esialgne vastus otsesele valeinfole koos lubadusega lähitulevikus põhjalikumalt taustu selgitada. Nii saaks üle ka praegusest peataolekust info jagamisel, kus riigiasutustel on rakse otsustada, kas konkreetset uudist peaks kommenteerima politsei, peaministri kantselei, NATO või kaitsevägi. Nii tekivad pikaajaline infovaakum, mille täidab meedia kiiresti oma materjaliga.

Lisaks riikliku ümberlükkaja ametikohale oleks heaks lahenduseks ka kindla veebipaiga asutamine, kus kogu propagandavalede teemaline info üleval ja operatiivselt täiendatav. Näiteks Propastop sobiks ideaalselt sellist riiklikku kummutamisteenust majutama.

Norra portaali analüüsi  kohta saab ülevaate portaalist endast, Delfi artiklist, Eesti Päevalehe loost (tasuline), Ilmar Raagi arvamusartiklist (tasuline) ja Postimehe juhtkirjast. Teemast pajatas ka ETV saade Foorum.

Valeinfo kohta Sillamäe marssijatest loe sellest Propastopi postitusest.

Kuula Vikerraadio saadet Rahva teenrid, kus meedia võimaluste üle väärinfot käsitleda arutlevad Mirko Ojakivi, Peeter Kaldre ja Mikk Salu.

Fotod postituse juures on kuvatõmmised portaalist aldrimer.no