Haldjad trollide vastu

02.05.2016

Haldjaloo kuvatõmmisAmeerika portaalis The Daily Beast ilmus märtsis 2016 intervjuu pseudonüümi Mindaugas taha varjuva Leedu reklaamiagentuuri juhiga, kes ütleb end olevat osaline haldjaarmeeks kutsutavas vabatahtlike võrgustikus. Nende tegevus sai alguse 2014. aastal, kui Ukraina kriisi puhkemisel hakkasid Leedu meedias levima kommentaarid ja arvamused, mis püüdsid küsimärgistada Leedu omariiklust ja kaitsevõimekust. Vabatahtlikud otsustasid sellele mõjutustegevusele vastu astuda, asudes internetitrollidega võitlema, neid  paljastama ning naeruvääristama. Lahinguväljadeks on sotsiaalvõrgustikud Facebook, vKontakte ja lehtede kommentaariumid. Ning mis nimi sobiks paremini trollide vastu võitlejaid tähistama kui haldjad?

Mindaugas ütleb, et algul oli haldjaid paarkümmend, nüüd aga juba sadu. Võrgustikul on oma struktuur ja käsuliinid. Tegevust juhib virtuaalne peastaap, kus vahetatakse infot ning kust on võimalik juhtida organiseeritud vastutegevust tõsisemate rünnakute korral. Haldjaarmee piirjooned on hägusad, lisaks organiseerunud vabatahtlikele tegutsevad netiavarustes ka „metsikud haldjad.“

Ühe näitena on loos toodud PR-spetsialist Karolis Žukauskase aktsioon. Ta proovis FBsse tehtud libakonto ja postitatud töökuulutuse abil näidata, kui lihtne on värvata kremlimeelseid trolle. Päeva jooksul andis endast märku kuus kandidaati. Neist kolmel oli ette näidata portfoolio tehtud töödest. Kõigi kuue tingimuseks oli, et palka makstaks eurodes, mitte rublades.

Propastop tunnustab Leedu vabatahtlike samme naaberriigi propagandaga võitlemisel, ehkki haldjaarmee loost kumab läbi soovi tegelikkust pisut värvikamaks rääkida. Raske on uskuda massilist organiseeritud haldjateks nimetatava “armee” olemasolu, kes suudaks mitu aastat anonüümseks jäädes tegutseda. Vahest ekisteerib mõni väiksem grupp, kes ennast haldjateks nimetab. Küll on aga Leedus juba aastaid olemas mitmesugused propagandale vastu astuvate aktivistide seltsingud, näiteks need Facebooki kogukonnad:

kartulimardikamärk“Ära osta Venemaa propagandat” 2700 jälgijaga, kutsub üles mitte ostma Venemaa tooteid, mida tähistatakse “kartulimardikamärgiga”, aktiivsem tegevus jääb Ukraina konflikti algusesse.

“Peatage Kremli trollid”  547 jälgijaga, jagab näiteid Venemaa propagandajuhtumite kohta, viimasel ajal mitte kõige aktiivsem tegevus.

“Leedu koloraadomardikavabaks” 2818 jälgijaga, teemaks Georgi lint, viimasel ajal vähe postitusi.

“Punase karu jäljed” 8300 jälgijaga,  keskendunud vaenuliku propaganda märkamisele ja naeruvääristamsiele. Aktiivne kogukond.

Loe ka seda, mis väljaanne on intervjuu avaldanud The Daily Beast.

Pildid postituse juures on kuvatõmmised viidatud lugudest ning Facebooki lehekülgedelt.

Leedu FB kogukond