Postimees lisab pagulasteemale hagu

24.02.2016

Esmaspäeval Postimehes avaldatudBautzen tulekahju RT video kaader artikkel “Saksamaal põles põgenike vastuvõtukeskus, kohalikud plaksutasid” on näide sellest, kuidas Venemaa propagandakanalid suudavad fakte õigesse sõnastusse ja konteksti sättides endale vajalikud sõnumid internetis ringlema panna. Seejuures tehakse oma sõnumi levitajateks nii Postimees kui ka Soome rahvusringhääling Yleisradio, kes reeglina paistavad silma objektiivse ja allikakriitilise suhtumise poolest. Postimehest edasi jõudis teema omakorda lühendatult veel mitmesse väiksemasse Eesti meediakanalisse.

Artikli teekonnast tegi ülevaate Eesti Inimõiguste Keskus oma Facebooki leheküljel postituses “Ühe välisuudise anatoomia”:

Postimees avaldas täna hommikul välisuudise. Pealkirjaga “Pildid ja video: Saksamaal põles põgenike vastuvõtukeskus, kohalikud plaksutasid”. Tehniliselt õige, sisuliselt vale. Aga sellest järgnevalt.

Empaatilisel lugejal tekkib loomulikult küsimus, kes plaksutab, kui teistel kodu põleb? Lähemalt uurides selgub, et keegi siiski viga ei saanud. Põgenikud pidid sisse kolima alles märtsis.

Pagulasteemadel levib viimasel ajal kõiksugu kahtlast infot. See peaks allika kriitilisusele sundima. Igale pagulasnegatiivsele loole jagub piisavalt parastajaid. Manatakse “nõgininasid”, kiidetakse “korravalvureid” ja “Euroopa kultuuri vardjaid”. Nii ka seekord. Vaata või kõnealuse uudise Facebooki kommentaare Postimehe lehel või pagulasvastaste parvedes.

Ajakirjanik Inna-Katrin Hein mainib uudises allikana Yle-t. See peaks ju igati tiražeeritav olema. Usaldusväärne. Otsija leiabki Soome ringhäälingu lehelt uudise, kus samast juhtumist räägitakse. Suur osa infost kattub. Samas on ka vaeva nähtud. Uudise lõppu on lisatud Vene propagandakanali Russia Today video. Sealtsamast ka natuke muud infot. Videost juubeldavaid sakslasi ei paista. Tuleb edasi uurida.

Saksakeelsetes allikates on juba oluliselt rohkem infot. Selgub, et põlengu juubeldavad pealtvaatajad olid purjus. Ja neid oli mitu. Mõned lapsed ka nende hulgas, kes täiskasvanute eeskuju järgisid. Politsei võttis kolme 19-20aastase andmed ja peletas nad minema. Kaks marakratti ei kuulanud sõna ja politsei nabis nad kinni.

Saksa ajakirjanik küsitles kohalikke. Nad mõistsid tulekahju parastajad hukka. Järgmisel päeval kogunes 70 kohalikku spontaansele meeleavaldusele. Nad tahtsid öelda, et sugugi kõik bautzenlased ei ole põgenike vastu.

Allikad:

http://maailm.postimees.ee/3591975/pildid-ja-video-saksamaal-poles-pogenike-vastuvotukeskus-kohalikud-plaksutasid

https://www.rt.com/news/333207-germany-refugee-center-fire/

http://www.dw.com/de/vermutlich-brandstiftung-in-bautzen/a-19063809

http://www.spiegel.de/panorama/bautzen-brand-in-kuenftiger-asylbewerberunterkunft-a-1078501.html

https://mopo24.de/nachrichten/polizei-asyl-bautzen-brand-schaulustige-bejubeln-brand-einer-geplant-asylunterkunft-49538

Kokkuvõtteks: Postimehe artiklis pole küll otseseid faktivigu, kuid läbi pealkirja, avalõigu ja üldise konteksti sõnastuse sättimise on paari purjus inimese käitumisest saanud kõigi kohalike juubeldamine ja nautimine. Artikkel maandus Eesti pagulasdiskussioonis kahtlemata soodsale pinnasele: seda tõestavad näiteks Postimehe loo 140 jagamist Facebookis ja ligi 700 like nupu vajutust.

Vene propagandakanali Russia Today huvi pagulasteemade võimendamise vastu võtab oma arvamusloos kokku Ilmar Raag, kelle sõnul on Kremli desinformatsioonimasin tõenäoliselt ka edaspidi ära kasutamas iga rassismiilmingut, et neid võimendada usaldamatuse külvamiseks Lääne liitlassuhetes. Ainult klikkidele orienteeritud tabloidajakirjandus eksisteerib ka Läänes ja seetõttu on ka taoliste artiklite uus ilmumine tõenäoline. “Kõige lõpuks on oluline ka iseenese suhtes aus olla. Kremli propaganda saatanlikkus peitub selles, et ta ei mõtle asju lõpuni välja, vaid üritab reaalseid meeleolusid võimendada, tuua võimalikult vägivaldseid äärmuslasi keskpõrandale ja igatpidi toetada kõikvõimalikke kasulikke idioote,” nendib Raag.

Foto: kaader postituses mainitud RT videost.