Ela kaasa uue propagandameemi sünnile!

24.01.2016

2016. aasta alguses on Venemaa propagandameedias sagenenud kuulujutud sellest, nagu kavatseks NATO paigutada Poolasse ja Balti riikidesse tuumarelva. Teemat seostatakse NATO varustusbaasidega, mis sobivat tuumarelva hoidmiseks ning väidetega, nagu harjutaksid NATO Balti õhuturbejõud Venemaa ründamist tuumapommidega. Tõenäoliselt on tegemist uue propagandameemi lansseerimisega.

Meemi kujundamisel saab jälgida kindlat skeemi:

Kõigepealt saab teema elu arvamusartiklites ja valdkonnaga seotud inimeste kommentaarides. Sellisel kujul esitatuna ei vaja väited põhjendamist ega kontrollimist, tõe pähe saab esitada ükskõik millise arvamuse, libauudise või mõttekäigu.

Seejärel jõuab teema propaganda-uudismeediasse, näiteks Sputnik.ru kanalisse, nüüd juba kindla, “asjatundjad kinnitavad” väite kujul. Kui nüüd mõni vaba meediakanal peaks seda päris uudiseks  maskeerunud libasõnumit refereerima, ongi uus propagandameem lendu läinud.

Tuumarelv-Eestisse-meemi teeb tõenäoliseks selle sobivus Venemaa propaganda põhiväidetega: NATO kohalolek Ida-Euroopas tuleneb USA ja alliansi agressiivsusest ja soovist rünnata Venemaa julgeolekut. Sellist hirmu toites saadakse tuge oma riigi militaarsete ettevõtmiste õigustamiseks.

Siin rida artikleid 2016. aasta jaanuarist, mis tuumateemat puudutavad:

– Oleg Verase lugu portaalis Rex

– TASSi sõjandusvaatleja Viktor Letovkin lugu

– Aleksandr Šarkovski lugu Venemaa sõltumatut meediat esindavas Nezavissimaja Gazetas

– Mõne päevaga jõudis uus meem Sputniknews.com lehele.

Postituse avalehe foto autor on Pascal / flickr.com /Creative Commons