Kas Eesti haarab püssi või põgeneb?

22.12.2015

Turu-uuringute aktsiaselt avaldas 21. detsembril 2015 uuringu tulemused, mis annab ülevaate Eesti elanike kaitsetahtes. Delfi ja Postimees toovad uuringut kajastades esiplaanile vastupidised põhijäreldused.

Delfi loo jaoks järeldub uuringust Eesti suur kaitsetahe:
Delfi pealkiri
Postimehe lugu toob aga esile püssi põõsasse viskajate arvukuse:

Postimees pealkiri
Propastop ennustab, et kui Venemaa propagandameedia uudist üldse refereerib, siis võtab ta aluseks just Postimehe käsitluse.

Statistilistest uuringutest kokkuvõtte tegemine ja tulemuse mahutamine ühete lausesse on tänamatu ülesanne. Huvitav, kas näiteks Postimehe toimetaja teadvustab, et temapoolse uuringukäsitsega kaasneb propagandistliku valekäsitluse võimalus palju kergemini kui Delfi omaga? Erinevalt Postimehest toob Delfi ära ka uuringu täpsed faktid, mis võimaldab uuringust omal järeldused teha, mitte piirduda toimetaja tedentsliku ülevaatega.

Klikkide kogumisele suunatud meediast erinevalt pealkirjastab ERR uudise samast uuringust aga neutraalselt, mis teeb selle kõige immuunsemaks propagandistliku sõnumi lisamise suhtes:

ERR pealkiri

Pildid postituse juures on kuvatõmmised postimees.ee, delfi.ee ja err.ee veebilehtedelt.

Postituse avalehel olev pilt on pärit Wikipediast ja kujutab Eesti Eesti jalaväelasid õppusel Cooperative Osprey ’98. Foto autor on Kenneth T. Stallings, U.S. Army.